GroundCast ir TempCast naujausi išmanūs IoT davikliai skirti tikslių meteorologinių prognozių sudarymui. Pirmuosius vartotojus šie Vaisala davikliai pasiekė tik šį rudenį. Galime pasidžiaugti, kad jau šį žiemos sezoną išmaniais davikliais apginklavome Jonavos ir Utenos miestus. Vos kelių daviklių pakanka, kad būtų galima sudaryti detalią kelių oro prognozę nedideliam miestui. Tad apie viską iš eilės.

Kelių priežiūra žiema – nelengva užduotis, net patyrusiems specialistams. Iš kur gauti patikimos informacijos apie būsimus orus? Kaip orų prognozė įtakos vairavimo sąlygas, t. y. patį kelią? Į tai atsakyti sunku. Tad dažniausiai renkamasi aktyviai budėti 24 valandas per parą ir situaciją vertinti realiu laiku. Sninga? Vadinasi reikia važiuoti dirbti. Tai dažniausiai nėra geriausias sprendimas. Taip dirbant nėra planuojama – jei laukia rami naktis, gal neverta laikyti barstytuvų vairuotųjų „parengties” būsenoje, o leisti jiems gerai išsimiegoti. Lygiai taip pat priimami spendimai neturint realių duomenų. Gal ant kelio vis dar yra pakankamai druskos, nuo vakarykščio barstymo, ir nebūtina barstyti iš naujo? O gal įšalęs žemės paviršius yra gerokai šaltesnis, nei oras, ir tada net lietus gali virsti plikledžiu…
Kad į šiuos klausimus būtų galima atsakyti lengviau, reikia turėti realius duomenis.

Tai gali padaryti autonominiai (nepriklausomas veikimo laikas ne mažiau 3 metai) išmanūs meteorologiniai davikliai. GroundCast daviklis, skirtas montuoti į važiuojamąją kelio dalį, gali stebėti temperatūra net trijuose skirtinguose gyliuose. Maža to, daviklio viršuje sumontuotas sensorius leidžiantis pamatuoti druskos koncentraciją ant kelio.

TempCast daviklis montuojamas aukščiau virš žemės, pavyzdžiui ant apšvietimo stulpo. Jis gali matuoti ne tik oro temperatūrą ir santykinę drėgme, bet ir kelio paviršiaus temperatūrą – nuotoliniu būdu.
Išmaniems davikliams nereikia jokios priežiūros. Davikliai duomenis perduoda NB-IoT mobiliuoju ryšiu, o įmontuotos baterijos pakanka ne mažiau nei 3 metams autonomiško veikimo.

Turint informaciją, ją galima paversti žiniomis. Tam pasitarnauja WxHorizon debesijos kompiuterija paremta sistema, kuri surenka duomenis iš įvairių šaltinių, tokių kaip vieši meteorologiniai duomenys, radaro ir palydovų informacija. Ši informacija papildoma išmanių daviklių pamatuotais parametrais, kas leidžia sudaryti labai tikslią 72 valandų kelių oro prognozę, būtent mūsų prižiūrimam miestui.